Rychlé hledání v katalogu

Nejnovější položky | Podrobné hledání | Moje konto |

Cyklus Blanka Kostřicová uvádí | Vladimír Mikeš: Čtveročas

Blanka Konstricova29. října v 18:00 v městské knihovně (1. patro)
Působivá, mnohovrstevnatá, symbolická i realistická próza o věčném a všezahrnujícím lidském hledání – smyslu života, otce i Otce, vlastního místa na světě… Vyprávěcí pásma jsou propojena osudy několika generací; autor se vrací do dob před první světovou válkou (jež líčí se značnou znalostí reálií i s historickou erudicí) a posouvá se (nelineárně) až do současnosti.
Překladatel, prozaik, básník, autor rozhlasových her, literární a divadelní kritik Vladimír Mikeš se narodil roku 1927 v Chocni, kde prožil dětství a mládí a nyní zde opět žije. Po absolvování reálného gymnázia ve Vysokém Mýtě studoval na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy bohemistiku, romanistiku a srovnávací literární vědu. Byl žákem a později i spolupracovníkem Václava Černého. V letech 1955-92 byl ve svobodném povolání; střídal též různé dělnické profese. Od roku 1992 přednášel na pražské DAMU, kde se též habilitoval a byl jmenován profesorem. V letech 1997-2000 byl děkanem této fakulty. V roce 2012 obdržel Státní cenu za překladatelské dílo.
Autorsky debutoval v roce 1968 novelou Zmizení, avšak sazba jeho další knihy byla v roce 1969 z politických důvodů rozmetána. Většina jeho prací tak dodnes zůstává v rukopisech. V loňském roce vyšlo souborné vydání jeho prací básnických, letos román Čtveročas, napsaný již počátkem 80. let, avšak nyní značně přepracovaný a rozšířený.
Blanka Kostřicová přečte na úvod svou recenzi Čtveročasu (psanou pro literární obtýdeník Tvar) a autora uvede.

Kostricova pamatka zesnulych

Partneři webu

Podporujeme

Naše akce

Městská knihovna
Česká Třebová

IČO: 709 57 177
Evid. číslo MK ČR: 1403/2002
Datová schránka: mkpk4h2

logo sede