Městská knihovna Č. Třebová: Smetanova 173, 560 02 Česká Třebová
  • +420 732 756 827
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Časté dotazy


Co je potřebuji k registraci do Městské knihovny?

Čtenářem knihovny se může stát osoba na základě vyplněné čtenářské přihlášky a doložením správnosti osobních údajů platnými osobními doklady (občanský průkaz) a doklady opravňujícími ke slevě (průkaz ZTP, ZTP-P, studenti do 26 let předkládají doklad o studiu).
Základní kroky, jak se stát naším čtenářem jsou uvedeny přehledně v článku Jak se stát naším čtenářem.

Co je to skupinová sleva?

Skupinová sleva je možnost, jak registrovat dvě osoby za jeden poplatek (například manžel a manželka, dva sourozenci, rodič a dítě). Rodinná průkazka je šance, jak ušetřit peníze. Konkrétní ceny najdete v ceníku našich služeb.

Je možné přihlásit na dětské oddělení dítě mladší 6 let

Věková hranice pro přihlášení dětského čtenáře není omezena. Celkem běžně u nás můžete potkat rodiče s dvouletými dětmi :-)

Musím být čtenářem Městské knihovny, pokud chci využívat internet?

Nemusíte! Internet zde je přístupný široké veřejnosti. Neregistrovaní návštěvníci mohou bez omezení využít samobslužný kiosek na chodbě před oddělením pro dospělé nebo počítače na tomto oddělení, kde je však délka využití zdarma omezena na 15 minut. Za každou další započatou minutu se platí 1 Kč. Pokud chodíte pravidelně zaregistrovat se vyplatí. Pokud vlastníte nějaké mobilní zařízení s WiFi můžete se také připojit k našemu hotspotu.

Je možné sdělit knihovně změnu osobních údajů emailem nebo telefonicky?

Je nám líto, ale změny osobních údajů (změna příjmení, nová adresa bydliště...) nelze změnit e-mailem nebo telefonicky. Změny tohoto druhu lze provést pouze osobně a je nutné je doložit platným osobním dokladem.

Onemocněl(a) jsem na delší dobu a nemohu se dostavit do knihovny. Žiji sám(a), nemám koho poslat místo sebe. Jak mám postupovat?

V takto výjimečném případě doporučujeme během řádné výpůjční doby zatelefonovat do knihovny na telefon 732 756 827 a požádat o prodloužení výpůjčky (ideální je využít prodloužení přes konto čtenáře). V případě, že nebude stačit měsíční prodloužení, lze stejným způsobem požádat i o donáškovou službu, kterou knihovnice již pravidelně vykonávají. Jsme připraveni řešit individuální situace tak, aby naši čtenáři nezůstali bez knih a nehrozily jim sankce z nezaviněného prodlení.

Lze rezervovat knihu?

Dokumenty (knihy, audioknihy, časopisy, deskové hry atp.) lze rezervovat v případě, kdy jsou půjčená (za poplatek) nebo jsou-li dostupná v knihovně (zdarma v rámci Vyber a vyzvedni). Rezervovat lze přímo v knihovně z veřejného pořítače, prostřednictvím knihovníka nebo on-line prostřednictvím katalogu knihovny po přihlášení. Pokud jste na čtenářské přihlášce uvedl(a) adresu své elektronické pošty a číslo mobilního telefonu, bude Vám zaslána zpráva o vyřízení Vaší rezervace e-mailem a SMS. Zrušit rezervaci můžete ve svém kontě, prostřednictvím knihovníka, ale je možné o totoéž požádat podat telefonicky přes on-line chat na webu knihovny. Za každou rezervaci si knihovna účtuje poplatek podle ceníku.

Lze zrušit již zarezervovanou knihu?

Zrušit rezervaci lze z konta čtenáře nebo prostřednictvím knihovníka. Pokud již bylo odesláno oznámení SMS a vy knihu nechcete, naučtujeme symbolický poplatek za nevyzvednutou rezervaci 2,- Kč.

Jaké jsou poplatky za služby v knihovně?

Základní knihovnické a informační služby se poskytují zdarma. Výši úhrady za vybrané služby určuje ceník, který zároveň platí i pro pobočku Parník.

Platí průkazka i na jiných odděleních? Třeba na pobočce?

Průkazka pro dospělé zaregistrované v Městské knihovně je platná i pro oddělení pro dospělé na pobočce Parník a obráceně. Zaregistrovaní čtenáři z dospělého oddělení mohou bezplatně využívat služeb v Městské knihovně. Obdobně je to i s oddělením pro děti.

Na jak dlouho si můžu půjčit knihy, časopisy nebo audioknihy?

Výpůjční lhůta na všechny druhy dokumentů, včetně audioknih, je jeden měsíc. Výpůjční lhůtu si může čtenář prodloužit, učiní-li tak před jejím uplynutím a nežádá-li dílo další čtenář. Celková doba výpůjční lhůty nesmí překročit 99 dnů. Neprodlužují se výpůjční lhůty rezervovaných titulů. Ve zvláštních případech může knihovna žádat navrácení dokumentů ještě před vypršením výpůjční doby.

Jaké jsou podmínky pro půjčení čtečky elektronických knih?

Elektronické čtečky se půjčují pouze našim registrovaným čtenářům po zaplacení vratné zálohy 1000,-Kč. Půjčovní doba je 14 dní. Pokud si nevíte rady s jejím používáním, neváhejte se zeptat našich knihovníků.

Jaké knihy jsou na čtečce uloženy?

Jsou to e-knihy volně dostupné. Tyto jsou uvolněny samotnými autory nebo u nich vyprešela autorská práva (70 let po smrti autora). Čtenář si může, ale sám do čtečky stáhnout vlastní elektronické knihy. Po vrácení je čtečka znovu vrácena do původního stavu.

K dispozici je také tablet, který slouží přednostně jako médium ke zpřístupnění e-výpůjček. V nabídce je cca 1800 titulů beletrie a odporné literatury. Aktuální nabídka titulů je dostupná v katalogu. Podrobnosti k e-výpůjčkám si můžete prostudovat v tomto článku.

Jaká je výpůjční lhůta u audioknih?

Stejná jako u ostatních dokumentů, jeden měsíc.

Mohu si v knihovně vytisknout své dokumenty?

Ano, můžete tisknout z internetu, i z přinesené flashky, CD/DVD. Ceny jsou zahrnuty v ceníku knihovny. Více najdte v sekci Kopírování a tisk.

Je možné u vás nechat okopírovat nebo naskenovat přinesené dokumenty?

Ano, kopírujeme formát A4, A3 černobíle i barevně. Skenujeme do velikosti formátu A3. Více najdete zde.

Je v knihovně dostupné Wifi?

Ano, heslo dostanete u výpůjčního pultu.


Městská knihovna Česká Třebová 2006 - 2019 | Adresa: Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02 | Telefon: 732 756 827, pobočka Parník: Telefon: 605 125 323
IČO: 709 57 177 | Evidenční číslo MK ČR: 1403/2002 | Datová schránka: mkpk4h2
Zásady ochrany osobních údajů | Cookies
Všechny texty pod licencí: Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní (CC BY-NC-SA 4.0)